0236 313 44 15 - 0236 313 22 66 - 0236 313 16 10 - 0236 314 24 63 info@bastugtugla.com

Tuğla Hakkında Bilgiler

Tuğla Hakkında Bilgiler

Tuğla çok sevilen ve tercih edilen bir yapı malzemesidir. Doğrusu her konuda doğal bir yetenek söz konusu. Cüzdanınız için kazancının yanında, konut kliması olarak ta görev yapmaktadır. Bu sayede daha huzurlu ve konforlu bir ev imkanı sağlar. 

İşte size Tuğla ile ev yapımı için 10 güzel sebep 

    1. ISI İZOLASYONU SAĞLAR: Tabiki her zaman yükselen enerji maliyetleri ilk sırada Isı İzolasyonunun önemini göstermektedir. Tuğla mükemmel bir ısı izolasyonu sağlar. Kapalı hava üfleyicileri ve klima üreticileri pişmiş kil malzemesi  için endişeliler. İzo Tuğlasının ulaştığı en iyi ısı iletim katsayısı 0,18 W/mK. Bu Isı Yalıtım kalitesi sadece enerji-tasarruf düzenlemesi kriterlerini yerine getirmiyor, aynı zamanda pasifev-standardını bir tek Tuğla duvar ile sağlamış oluyor. İnşaat  sahipleri bu sayede minimum enerjili evden pasif evlere kadar olan evleri ek hiçbir ısı yalıtımı yapmadan planlayabilirler.
   2. ISI DEPOLAMA ÖZELLİĞİ VARDIR: Tuğla yüksek oranda ısı depolama özelliğine sahip olduğundan aynı zamanda konforlu bir oda kliması gibi sıcaklık (regulasyonu) ayarlamasıda yapmaktadır: yüksek sıcaklıklarda ısıyı kendi bünyesinde  depolamaktadır. Ortam sıcaklığı düştüğü zamanda, Tuğla bünyesinde depoladığı sıcaklığı zaman içerisinde ortama geri vermektedir. 
   3. SES İZOLASYONU SAĞLAR: İnsan tüm gününü hummalı bir çalışma temposu ile geçirdikten sonra, evinde sessiz ve sakin bir şekilde dinlenerek geçirmek istemektedir. Gürültü yan komşudan, caddeden gelen gürültü (araç gürültüsü, yüksek  sesli konuşmalar) ve evin içindeki diğer odalardan gelen rahatsız edici gürültüler ile rahatsız olabilmektedir. Tuğladan yapılan bir binada çevrede oluşan bu rahatsız edici ses gürültüsü önlenebilinir, bu nedenle Tuğla sahip olduğu bir nispi büyük  kısım (kütle, madde) ile titreşimi (salınımı) zor geçirmektedir. Bu sayede yalnız başına tuğla duvar ses yalıtımı konusunda önemli bir koruma sağlar. Burdaki ses iletim değeri konstrüksiyonun farklı detaylandırması ile optimum seviyeye  getirilebilinir.
   4. YANGINA DAYANIM (YANMAZLIK): İyi bir yangına dayanım malzemesi ile binada yangın esnasında hayat kurtulabilir. Tuğla yangına dayanıklı bir malzemedir. Tuğla üretim safhasındaki pişirme esnasında yaklaşık olarak 1000ºC de  pişmektedir, ayrıca yangına dayanıklı bir malzeme olması ile birlikte oluşabilecek yangın esnasında doğal bir malzeme olması sayesinde çevreye zehirli gaz vermemektedir. Bu sebepten yangın esnasında uzun bir süre problemsiz bir dayanım  sergilemektedir. 
   5. NEMDEN KORUR: Nem duvarlarda büyük hasarlara neden olmaktadır. En kötü ihtimalle duvarda küf oluşumuna neden olmakta (Duvarı nem insanı gam yıkar) ve ısı yalıtımı azalmaktadır. Bu yüzden iyi bir bina dışardaki nemin içeri girişini  engellemeli ve içerdeki nemin dışarı atılmasını sağlamalıdır. İyi bir ısı yalıtım katsayısına sahip Tuğla duvar soğuk bir iç duvar yüzeyi oluşturmamaktadır ve duvarlardaki su buharının oluşumunu engellemektedir. Tuğlalar difüzyon yolu ile hava  transferi yapar ve çok az miktarda nemi kendi bünyesinde saklar ve kılcal yapısı sayesinde ortamdaki nemi alıp dışarı atmaktadır. Aksine işleyiş ilede size bir ortam kliması görevi yapmaktadır.
   6. DOĞAL KLİMA: Tuğla duvar konforlu bir oda kliması gibidir, nemi ve ısıyı dengeler. Yapı malzemesi olarak Tuğla herhangi bir zehirli madde ve alerjik madde içermemektedir (tamamen doğal bir üründür). Tuğla üretiminde sadece kil, çamur ve  su kullanılmaktadır. 
   7. ELEKTROMANYETİK KİRLİLİĞİ ÖNLER: Birçok insan elektromanyetik-kirliliğin insan sağlığına zarar vermesinden korkmaktadır. Sürekli artan Cep telefonu vericileri (Baz istasyonları) gibi. Tuğla duvarlar ile insanlar elektromanyetik-kirlilikten  korunmaktadır, çünkü Tuğla duvarlar bunu set görevi yaparak önlemektedir.
   8. UZUN ÖMÜRLÜDÜR: Tüm inşaat sahipleri için önemli olan kendi binasının sağlam oluşudur. Tuğla bunu nisbet bir ölçüde garanti etmektedir, çünkü mükemmel sağlam bir özelliğe sahiptir. Yüksek mekanik sağlamlık ve kimyasal yüklere karşı  dayanıklıdır. Bu sayede mükemmel dayanımı ve uzun ömrü garanti etmektedir, küçük bir harcama ve tekrar basit satın alma sayesinde. Tuğladan yapılan binalar 100 yıl ve daha fazla süre ayakta kalmaktadır-eski bir güvenlik yöntemi ile. 
    9. EKONOMİKTİR: Özellikle Tuğla binalar ekonomiktir. Kaba duvarlar için bakım masrafları nerdeyse yok denecek kadar azdır. Tuğla duvarın mükemmel set özelliği sayesinde ciddi enerji tasarrufu sağlamaktadır. İnşaat yapımı esnasında  günümüz tuğlaları zamandan ciddi tasarruf sağlamaktadır. 
  10.DOĞALDIR: Tuğla malzemesinin içeriği sadece kil, toprak ve su dur. Bu ürünün başarısının altındaki sebepler tamamen doğal çevre standartlarında oluşan malzemelerin kullanılmasıdır. Tamamen yerli ve doğadan elde edilen malzemeler ile üretilmektedir. Bu sayede geri dönüşümüde mümkün olmaktadır.